Moderaterna besöker glashytta och konstnären Morgan Persson

SVT nyheter, Småland

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/m-toppar-kampanjade-i-glasriket-lovar-att-inte-hoja-skatten

 

M-toppar kampanjade i Glasriket: ”Lovar att inte höja skatten”

Under tisdagsförmiddagen rullade Moderaternas turnébuss in i lilla Ösjöbol utanför Åseda. 

Glashyttan på orten fick besök av statsminister Ulf Kristersson (M) och finansminister Elisabeth Svantesson (M) – som fick diskutera energikrisen.

– Det är viktigt att vi har ett rimligt pris på el, säger Elin Persson, som driver glashyttan med sin man.

För makarna Persson är ekonomi- och energipolitiken avgörande frågor.

– Vi bor i den zonen som har betalat mest el i Sverige, och vi har höga kostnader med ugnar som är i drift hela tiden, säger glaskonstnären Morgan Persson.

 

Hör moderatledarens svar till företagarna om de höga elpriserna i klippet ovan.

Besöket i glashyttan är ett av flera stopp under Moderaternas turné i sydöstra Sverige. Hittills har ministrarna bland annat besökt Astrid Lindgrens Värld och knackat dörr i Kalmar. Under tisdagen väntar även möten med Svenskt Näringsliv i Växjö och seniorer i Ljungby.

June 3, 2026